Logo
Spausdinti šį puslapį

Turto pelningumo rodiklis (ROA)

Turto pelningumo rodiklis (ROA, Return On Assets) yra populiarus ir kartu lengvai suprantamas rodiklis, kuris parodo kiek įmonės turtas efektyviai valdomas, t.y. kiek kiekvienam įmonės turto eurui tenka grynojo pelno, kuris yra vienas iš populiariausių įmonės vertinimo dydžių. Norint jį suskaičiuoti reikia grynąjį pelną padalinti iš turto, šiuos dydžius rasite įmonės pelno (nuostolių) ir balansinėje ataskaitose.
 
ROA rodiklis yra vienas iš dažniausiai naudojamų rodiklių vertinant kiek naudingai panaudojamas įmonės turtas, o kartu tai ir vienas iš bendrų rodiklių, kurie leidžia vertinti įmonės vadovybės veiklos efektyvumą. Šis faktas įdomus tiek įmonės savininkams, tiek investitoriams, tiek kreditoriams. Žinoma vien tik ROA, sprendžiant apie įmonės veiklos efektyvumą, apsiriboti nereikia. Naudinga paskaičiuoti ir kitus finansinius rodiklius. Vertinant ROA reikšmes vyrauja nuomonė, kad žemesnis nei 5% ar 8% turto pelningumas nėra tinkamas. Tačiau reikia žinoti, kad tam tikrose veiklos šakose (ypač susijusiose su ženkliu kapitalo poreikiu) šis rodiklis gali siekti 1.5% ir toks gali būti laikomas priimtinu. Todėl lyginti galima įmones veikiančias panašaus pelningumo šakose.

Nenustebkite surade, kad tam tikrais atvejais skaičiuojant turto pelningumą, vietoje grynojo pelno dydžio imamas EBIT arba veiklos pelno dydis. Todėl lyginant įmonių pateiktą informaciją dera pasidomėti, kaip ji skaičiuoja vieną ar kitą rodiklį. Tačiau veiklos pelno ir turto santykis skaitomas savarankišku rodikliu ir turi atskirą pavadinimą, būtent ROTA (return on total assets).
 
 
Įmonė, kurios turto dydis 5’399’200 eurai, grynasis pelnas 446‘400 eurai, ROA (turto pelningumas) dydis 8.3%. Galima pasakyti ir kad kiekvienas įmonės turto euras atneša 8 centus grynojo pelno.
 
 


 

Pelningmo rodikliai:Pelnas prieš apmokestinimą, ► Veiklos pelnas arba pelnas prieš palūkanas ir mokesčius, ► Pelnas prieš palūkanas,mokesčius,nusidėvėjimą bei amortizaciją, ► Bendrasis pelningumo koeficientas, ► EBITDA pelningumo koeficientas, ► Veiklos pelningumo koeficientas, ► Pelningumo prieš apmokestinimą koeficientas, ► Grynasis pelningumo koeficientas, ► Efektyvi pelno mokesčio norma, ► Veiklos pelnas tenkantis turtui, ► Nuosavo kapitalo pelningumo rodiklis, ► Investicijų pelningumo rodiklis, ► Pastovaus kapitalo pelningumo rodiklis, ► Pelnas tenkantis ilgalaikei skolai.

 

 
{jcomments on}
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.