Logo
Spausdinti šį puslapį

Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimas nuo 2012 rugpjūčio 1dienos

Kaip dažniausiai būna - į konkretų klausimą galima atsakyti konkrečiai. Nuo 2012 rugpjūčio 1dienos NPD (neapmokestinamąjį pajamų dydį) reikia skaičiuoti taip pat, kaip ir iki nurodytos datos. Po tokio atsakymo antraštės autoriui daug kas užduos pagrįstą klausimą – tai kam reikia klausinėti apie tai, kas jau žinoma?  Atsakymą į šį klausimą pradėsime primindami netolimą praeitį.
 

Po naktinės mokesčių reformos 2008 metų gruodžio mėnesį, kurią įgyvendino premjero A.Kubiliaus vadovaujama vyriausybė, neapmokestinamas pajamų dydis tapo kintamu dydžiu, priklausančiu nuo apmokestinamų pajamų dydžio. Valstybinės mokesčių inspekcijos svetainėje galima surasti gana išsamią informaciją apie NPD dydžius ir jų skaičiavimą . Pateiksime citatą iš nurodyto puslapio:

„NPD kalendoriniais metais pasirinktoje vienoje darbovietėje pagal gyventojo pateiktą laisvos formos prašymą taikomas tokia tvarka:
 
1) gyventojui, kurio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos neviršija 800 litų per mėnesį, taikomas 470 litų per mėnesį NPD;
2) gyventojui, kurio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos viršija 800 litų per mėnesį, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal formulę:
 
Gyventojui taikytinas mėnesio NPD = 470 – 0,2* (gyventojo mėnesio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos – 800)...“
 
Dar priminsime, kad minimali mėnesinė alga (MMA), įvedant kintamo NPD skaičiavimo metodiką, buvo 800 litų. Nuo 2012 rugpjūčio 1dienos MMA yra 850 litų. Tačiau NPD skaičiavimo metodikos niekas nepakeitė. Daugumai galvojančių ekonomistų, tame skaičiuje ir mums, atrodo absoliučiai logiška, kad citatoje nurodytoje formulėje vietoj skaičiaus 800 atsirastų 850. Nes 800 ten nėra bevardis skaičius, 1 punkte juodu ant balto parašyta: pajamos...800 litų. O tai buvo minimalią mėnesinę algą atitinkančios pajamos. Bet visos mūsų ekonominės logikos buvo sugriautos operatyviu ir aiškiu VMI atsakymų į klausimą: kaip skaičiuoti Neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) nuo 2012 rugpjūčio 1dienos? Taip, iš šio oficialaus šaltinio mes ir žinome, kad nuo 2012 rugpjūčio 1dienos NPD (neapmokestinamąjį pajamų dydį) reikia skaičiuoti taip pat, kaip ir iki nurodytos datos. Naudojantis skaičiumi 800, kuris nuo 2012 rugpjūčio 1dienos prarado savo finansinę prasmę, nes 800 litų dydžio pajamos yra tik buvęs MMA ir niekas daugiau.
 
Jau girdime oponentus, primenančius, kas NPD dydis liko nepakeistas ir t.t. Taip, žinome. Bet galime padiskutuoti, ar tikrai – taip. Drįstume teigti, kad de jure NPD dydis liko nepakeistas, bet de facto, mūsų respublikos piliečiams, uždirbantiems MMA, jis sumažėjo. Šį teiginį pagrįsime paprastais aritmetiniais skaičiavimais:
Vienai dirbančiųjų grupei atlygis po mokesčių galėtų būti 1,5 lito didesnis, jeigu galiojančiuose norminiuose dokumentuose, atitinkamai pakeistuose naktinės mokesčių reformos metu, naudotis ne mistiniu tapusiu 800 litų dydžių, o MMA, kuris nuo rugpjūčio 1 dienos padidėjo iki 850 litų.
 
Nesunku paskaičiuoti, kad jūsų ir savo laiką mes gaišiname dėl kažkokių tai 18 litų per metus (716,5 lt – 715,0 lt = 1,5 lt * 12 mėn. = 18,0 lt), MMA uždirbančiam darbuotojui. Tiesa, valstybės biudžetui suma susidarys truputį didesnė, jeigu prisiminsime, kad MMA padidėjimas palies daugiau kaip 200 tūkst. darbuotojų, tarp kurių LR Statistikos departamento duomenimis daugiau kaip 100 tūkst. darbuotojų 2011 metų spalio mėnesio duomenimis uždirba būtent MMA. Taigi, dėl nepakeistos NPD skaičiavimo formulės biudžetas turėtų gauti papildomus 1,8 mln. litų. Manome, kad tai irgi nereikšminga suma valstybės mastu.
 
Tai kodėl nusprendėme dėl dviejų nereikšmingų dydžių gaišti laiką? Todėl, kad norisi šalyje tvarkos ir nuoseklumo tiek dideliuose, tiek mažuose dalykuose. Todėl, kad pasitikėjimas valdžia ir valstybe (ne)atsiranda dėl daugybės didelių ir mažų priežasčių.
 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.