KMI vaikams ir paaugliams

Ši skaičiuoklė skirta suskaičiuoti ir įvertinti vaikų nuo dviejų metų ir paauglių iki dvidešimties metų kūno masės indeksą.

KMI vaikams ir paaugliams

Nurodykite savo amžių (metai)
Nurodykite savo lytį
Įveskite savo svorį (kilogramai)
Įveskite savo ūgį (centimetrai)
Jūsų kūno masės indeksas (KMI)
Galima KMI interpretacija
Apkūnumo indeksas (PI)
Galima PI interpretacija
 

Pradžioje norime priminti, kad ši skaičiuoklė, kaip ir daugelis kitų sveikos gyvensenos skaičiuoklių, generuoja tik informacinio pobūdžio duomenis. Vien tik jais remtis, planuojant savo kūno pokyčius, nerekomenduojama. Be kūno masės indekso, kūno riebalų kiekio ar reikiamo per parą suvartoti kalorijų kiekio yra aibė kitos informacijos susijusios su jūsų kūnu, asmenybe ar sveikatos būkle. Tokią informaciją privalote žinoti ir išanalizuoti prieš pradedant organizmą alinančias kūno transformacijas, kurios dažnai neduoda norimo rezultato.

Bet aukščiau esančios skaičiuoklės paskirtis kita. Ją sukūrėme tikėdamiesi jaunų mamų bei paauglystės amžiaus sulaukusių (dažniau moteriškos lyties) asmenų dėmesio. Pasitaiko atvejų kai šių asmenų grupių atstovai dėl įvairiausių priežasčių (dažniausiai mados ar socialinių tinklų „žvaigždžių“ diktuojamų kūno išvaizdos tendencijų) nusprendžia savo ar savo mažamečio vaiko kūno formas matuoti kūno masės indekso apskaičiavimo pagrindu. O tai nėra teisinga dėl kelių priežasčių. Pirma priežastis - kūno masės indeksas (toliau – KMI) labiau tinka vertinti populiacijos apkūnumą. T.y. naudoti vertinant individų grupės nutukimo lygį kaip statistinį rodiklį kuriant naujas sveikatos apsaugos reformas ar sistemas. Individualiam rezultatui labiau tinkamas (tačiau toli gražu ne pats tinkamiausias) metodas yra apkūnumo indeksas (angl. Ponderal index). Antra priežastis – netinkamos skaičiuoklės naudojimas kūno masės indeksui suskaičiuoti. Šiam tikslui klaidingai naudojama suaugusiems skirta KMI skaičiuoklė, kuri visiškai netinka jaunam, augančiam asmeniui.

Kuo skiriasi KMI skaičiuoklė vaikams bei paaugliams nuo suaugusiems skirtos skaičiuoklės?

Pirmiausia, norint gauti KMI rezultatą vaikams ir paaugliams pritaikytoje KMI skaičiuoklėje jūs privalote nurodyti ne tik tiriamojo asmens ūgį ir svorį (ko pilnai pakanka KMI suaugusiems skaičiuoklėje), tačiau taip pat turite įvesti asmens lytį bei amžių. Šie papildomi duomenys leidžia skaičiuoklei suformuoti tikslesnį kūno masės indekso rezultatą. O dar tiksliau, šio rezultato interpretaciją, nes iš esmės KMI formulė abiem atvejams yra ta pati, bet gautų rezultatų interpretacija gali stipriai skirtis. Taip yra dėlto, kad vaikų ir paauglių kūnas nuolat keičiasi, todėl pavyzdžiui KMI, kuris keturių metų berniukui yra laikomas kaip nutukimo rodiklis (nuo 17.9kg/m2), aštuonių metų vaikui gali būti priimtas kaip normalus rezultatas (aštuonių metų berniukui normalų kūno masės indeksą apibrėžia dydžių nuo 13.8kg/m2 iki 18 kg/m2 intervalas). Taip pat daugumai tikriausiai yra žinoma, kad mergaitės į paauglystės periodą įžengia anksčiau už berniukus, dėl to jų kūnas keistis pradeda kiek anksčiau nei berniukų, o tai taip pat gali įtakoti KMI rezultato interpretaciją. Kalbant apie suaugusiųjų kūno masės indeksą priimta manyti, kad sulaukus pilnametystės kūnas nesikeičia taip sparčiai kaip kūno augimo ar brandos stadijose, todėl suaugusiųjų KMI interpretacija nėra vykdoma atsižvelgiant į amžiaus grupes ar lytis. Mūsų manymų tai nėra absoliučiai teisingas sprendimas, tačiau apie tai plačiau pakalbėsime suaugusiųjų asmenų kūno masės indeksą skaičiuojančios skaičiuoklės aprašyme.

KMI skaičiuoklės vaikams ir paaugliams rezultatų interpretavimas

Interpretuojant suaugusiųjų KMI, neatsižvelgiant į amžių ar lytį, yra naudojami bendri intervalai, apibūdinantys tiriamojo asmens svorį. Vieni šaltiniai nurodo keturis, kiti - iki aštuonių intervalų. Interpretuojant vaikų ir paauglių KMI intervalai kiekvienai lyčiai bei amžiaus grupei nurodomi atskirai. Kadangi ši skaičiuoklė KMI skaičiuoja 2-20 metų asmenims, kiekvieni šiame intervale esantys metai sudaro atskirą amžiaus grupę, kuri dar papildomai skirstoma berniukams ir mergaitėms. Yra atliktas nevienas tyrimas parodantis kokios KMI ribos apibūdina sveiko kūno normas atsižvelgiant į tiriamojo vaiko ar paauglio amžių bei lytį. Remiantis tyrimų rezultatais buvo sukurtos keturios grupės, pagal kurias yra interpretuojamas atitinkamo amžiaus ir lyties vaiko ar paauglio kūno masės indeksas.

• Kai tiriamojo KMI yra mažesnis nei likusiųjų 95% tyrimo dalyvių KMI, jo svoris laikomas per mažu;
• kai tiriamojo KMI yra tarp 5% ir 85% tyrimo dalyvių KMI, jo svoris laikomas normaliu;
• kai tiriamojo KMI yra tarp 86% ir 95% tyrime dalyvavusių asmenų KMI, jis turi viršsvorio;
• kai 96% tyrimo dalyvių KMI yra mažesnis už tiriamojo KMI, pastarasis laikomas nutukusiu.

Kiekvienam aukščiau nurodytam intervalui pagal skaičiuoklėje naudojamas amžiaus grupes yra priskiriamas KMI rezultatas. Šiuos rezultatus pateikėme žemiau esančiose lentelėse.

vaiku ir paaugliu kuno mases indeksas

Lentelių pagalba suskaičiavę savo ar savo vaiko KMI rezultatą galite sužinoti kokiai kūno kompleksijos grupei jis/ji ar jūs priklausote. Jeigu jūsų rezultatas parodė, kad jūsų svoris yra per mažas ar svorio jūs turite per daug, neskubėkite daryti toli siekiančių išvadų. Kūno masės indeksas toli gražu nėra tobulas įrankis jūsų sveikatai ar kompleksijai apibūdinti. Nėra jis tinkamas ir nestandartinių kūno formų asmenis. Pavyzdžiui, jeigu jūsų ar jūsų vaiko ūgis yra didesnis nei kitų bendraamžių yra didelė tikimybė, kad KMI rezultatas jums rodys per didelę kūno masę, nors iš tiesų jūsų kūno kompleksija yra normali. Jeigu visgi nerimaujate dėl skaičiuoklėje ar aukščiau esančiose lentelėse pateiktų jūsų KMI interpretacijos rezultatų, pasikonsultuokite su labiau šią sritį išmanančiais asmenimis. Pradžiai užtektų apsilankyti pas kompetentingą šeimos gydytoją, kuris nuodugniai ištyręs jūsų ar jūsų vaiko būklę suteiks jums visą reikalingą informaciją apie jūsų kūno kompleksiją ir fizinę sveikatą, o esant reikalui nukreips tolimesnei konsultacijai pas kitus specialistus. Jokiu būdu neužsiimkite svorio mažinimo ar didinimo saviveikla, nesusigundykite „stebuklingomis“ piliulėmis, dietomis ar kelių savaičių „tobulo kūno rengybos“ programomis. Geriausiu atveju tokiu būdų jūs prarasite pinigus sumokėtus už „stebuklingą“ preparatą ar paslaugą (taip, tikriausiai 99% šių priemonių yra mokamos). Blogiausiu – pakenksite savo ar savo vaiko sveikatai. Deja, kartais padariniai būna ilgalaikiai...

Apkūnumo indeksas (angl. Ponderal index (PI), Corpulence index (CI), Rohrer‘s index)

Šis indeksas 1921 metais kaip alternatyva kūno masės indeksui buvo pristatytas Šveicarų mokslininko Fritzo Rohrerio (Fritz Rohrer). Žinodamas, kad KMI nėra tinkamas aukšto ir žemo ūgio žmonėms Rohreris pasiūlė KMI formulėje korekciją. Vietoje tiriamojo ūgio kėlimo antruoju laipsniu, mokslininkas pasiūlė ūgį kelti kūbu (h³). Egzistuoja keletas mokslinių tyrimų patvirtinančių šią idėją. Netgi siūlančių visai atsisakyti KMI formulės pakeičiant ją apkūnumo indeksą skaičiuojančia formule. Visgi šiai dienai KMI, nors ir yra gana netikslus ir netgi gali būti klaidinantis tam tikros kompleksijos žmonių grupėms, praktikoje yra naudojamas daug dažniau nei Ponderal indeksas. Pavyzdžiui, vienoje gana populiarioje tiriamojo pobūdžio straipsnių direktorijoje „Academia.edu“ į paieškos laukelį suvedus raktažodį „Body mass index“ randame beveik 1.5mln. straipsnių, kuriose buvo paminėtas šis raktinis žodis. Tuo tarpu pagal raktažodį „Ponderal index“ yra grąžinamos viso labo tik 11564 nuorodos. Mes įtraukėme galimybę suskaičiuoti savo apkūnumo indeksą į aukščiau pateiktą skaičiuoklę. Tiesa, nurodėme ir amžiaus grupes, kurios to padaryti negalės. Tokio sprendimo priežastis – per mažas tyrimų skaičius 2-9 metų vaikų amžiaus grupėse. Nors remiantis kitų amžiaus grupių tyrimais galima būtų daryti išvadą, kad apkūnumo indeksas puikiai tinka ir 2-9 metų vaikams, todėl jeigu įdomumo dėlei norėtumėte suskaičiuoti šios amžiaus grupės narių PI naudokite formulę:

Apkūnumo indeksas = 1000 * (Svoris (kg) / ūgis³ (cm))

Apkūnumo indekso interpretacija (reikšmės)

Jeigu jūsų ar jūsų vaiko apkūnumo indekso rezultatas yra mažesnis nei 11 laikoma, kad svoris yra per mažas. Jeigu gautas rezultatas yra tarp 11 ir 15 svoris yra normalus. Jei PI rezultatas viršija 15, tačiau nėra didesnis nei 17, jūsų svoris yra šiek tiek per didelis. Jeigu jūsų apkūnumo indeksas yra didesnis nei 17, vertėtų pagalvoti apie svorio mažinimą, nes jūs patenkate į nutukusių žmonių grupę.

Tai gali būti įdomu

2022 metų vasario mėnesio 16-tą dieną PubMed svetainėje buvo paskelbtas COVID-19 pandemijos metu atliktas tyrimas, kurio tikslas buvo nustatyti pandemijos įtaką 2-20 metų amžiaus asmenų kūno svoriui. Tyrime dalyvavo 36.837 asmenys, kurie bent po kartą per 2017-2019 metus ir tarp 2020.04.01 – 12.31 fiksavo savo KMI rezultatą. 83.6% tyrimo dalyvių sudarė žydų kilmės asmenys, 10.3% buvo arabai. Pandeminiu laikotarpiu KMI rezultatai padidėjo tarp: abiejų lyčių, abiejų tautybių, 2-18 metų amžiaus grupių ir vaikų, kurie priešpandeminiu laikotarpiu turėjo per mažą arba normalų kūno masės indeksą. Vienintelės amžiaus grupės, kurių atstovų tarpe KMI mažėjo, buvo 18.1-20 metų amžiaus grupės. Įdomu tai, kad 2-6 metų amžiaus grupėje pandeminiu laikotarpiu KMI rezultatai augo labiau nei 6.1-18 metų amžiaus grupėje. Taip pat stebėtina, kad KMI labiau padidėjo per mažą KMI priešpademiniu laikotarpiu fiksavusių tiriamųjų tarpe nei tarp normalų kūno masės indekso rezultatą turėjusių asmenų. Pandeminiu laikotarpiu viršsvoris ar nutukimas buvo pastebėtas tarp 11.2% tyrimo dalyvių, kurie priešpandeminiu laikotarpiu turėjo normalų svorį apibrėžiantį kūno masės indeksą. Taip pat viršsvorį priešpandeminiu laikotarpiu turėjusių asmenų tarpe pandeminiu laikotarpiu buvo fiksuojami 21,4% nutukimą žyminčio KMI atvejai. Bendroje priešpandeminiu laikotarpių viršsvorį ar nutukimą turėjusių asmenų grupėje pandeminiu laikotarpiu buvo nustatytas nežymus KMI rezultatų sumažėjimas. Mes šio tyrimo duomenų neanalizuosime ir išvadų apie COVID-19 pandemijos valdymą ir jo įtaką tiriamųjų ir ne tik jų sveikatai neteiksime. Kiekvienas iš jūsų savo išvadas galite pasidaryti patys. O mums belieka guostis tuo, kad tyrimai atlikti ne Lietuvoje, todėl „yra“ tikimybė, kad pandemija mūsų šalyje gyvenančių vaikų ir paauglių kūno kompleksijai, o tai reiškia ir jų sveikatos būklei įtakos nepadarė.

Rekomenduojamos skaičiuoklės:

Kūno masės indeksas
Reikiamo kalorijų kiekio skaičiuoklė
Kūno riebalų kiekis

Daugiau šioje kategorijoje: « Kūno riebalų kiekis

Palikite komentarą

Žvaigždute (*) pažymėti laukeliai yra privalomi ir turi būti užpildyti. Komentaruose naudoti HTML kodą yra draudžiama.