Straipsniai

Finansiniai rodikliai: EBITDA, EBIT ir EBT ir jų pelningumas. (pirma dalis)

EBITDA, EBIT ir EBT – kas tai

Gal pradëkime nuo to, kad EBITDA yra angliškas akronimas (sutrumpinimas tariamas kaip vienas žodis) ir tarti reiktų jį angliškai kaip „ee-bit-dah“, nors esame įpratę sakyti lietuviškai „ebitda“. Tai nėra didelė bėda, svarbu mokėkime suskaičiuoti ir suprasti tai ką suskaičiavome. EBITDA angliškas sutrumpinimas šifruojasi, kaip „earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization“. Lietuviškai galime versti, parinkdami artimiausias sąvokas iš ataskaitų terminijos, kaip pelnas iš kurio nėra atmintos sumokėtos palūkanos, pelno mokestis, nusidėvėjimo ir amortizacijos sumos. Skamba gal ir nelabai aiškiai, bet tikrai nieko sudėtingo.
 
Skaityti daugiau ...

Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimas nuo 2012 rugpjūčio 1dienos

Kaip dažniausiai būna - į konkretų klausimą galima atsakyti konkrečiai. Nuo 2012 rugpjūčio 1dienos NPD (neapmokestinamąjį pajamų dydį) reikia skaičiuoti taip pat, kaip ir iki nurodytos datos. Po tokio atsakymo antraštės autoriui daug kas užduos pagrįstą klausimą – tai kam reikia klausinėti apie tai, kas jau žinoma?  Atsakymą į šį klausimą pradėsime primindami netolimą praeitį.
 
Skaityti daugiau ...

Pelningumo rodikliai

Pelningumo rodikliai (profitability ratios) leidžia įvertinti ar įmonės veikla pelninga. O tai galime tapatinti su veiklos sėkme. Juk daugelis sutinka ir pritaria tam, kad pagrindinis verslo įmonės veiklos tikslas yra pelnas (profit). Nustatyti, kaip įmonė įgyvendina šį tikslą mums ir padeda pelningumo rodikliai. Jie parodo kiek pelninga įmonė buvo, yra dabar, bei kokios galimos tolimesnės tendencijos šioje plotmėje. Rodiklius šioje grupėje bendriausiu būdu galime padalinti į du pogrupius: maržos (margin) rodiklius ir grąžos (return) rodiklius.
 
Skaityti daugiau ...

Sąnaudų apskaitos būdai

Įmonės išlaidos buvo ir lieka aktuali tema. Prieštarauti teiginiui, kad bet kokia veikla yra pagrįsta išlaidomis sunkoka. Žinoma kol veiklos rezultatai tenkina, dažniausiai nėra noro gilintis į sąnaudas (analizuoti išlaidas), juolab kaip nebūtų nuostabu tai tik padidintų išlaidas. O ar sumažintų? Tačiau su laiku taip elgtis tampa vis sunkiau ir išaušta diena, kuomet šis klausimas tampa pakankamai skausmingas. Ką gi atėjus šiam momentui dažniausiai žinome? Ar pakanka informacijos kuri leistų priimti sprendimus. Atsakymų bandoma ieškoti įmonės apskaitoje, dažniausiai organizuojamos vienos ar kitos buhalterinės apskaitos programos bazėje. Pati apskaita dažniausiai orientuota parengti mokestines ir kitas privalomas ataskaitas. Todėl kai prireikia vienokių ar kitokių veiklos analizės rezultatų atsiranda keblumų.
 
Skaityti daugiau ...

Metinių finansinių rezultatų analizės sistema "Auditum ratio 100"

Pristatome Jums efektyvų būdą įvertinti įmonės finansinę būklę, pasinaudojant  finansinių rodiklių skaičiuoklę Auditum Ratio 100.

         Įmonė - kaip ir bet kokia sudėtinga sistema - tai organizmas, kurio veiklą apibūdina aibė įvairiausių parametrų. Mes rūpinamės savo sveikata, neužmirštame savo automobilio, kompiuterio patikros. Tačiau, ar stebime svarbius įmonės rodiklius ir ar žinome jų rezultatus?

            Žinoma, pats informacijos žinojimas problemų neišspręs. Tačiau, laiku gauta informacija tikrai gali apsaugoti nuo nesklandumų bei padėti išvengti didelių sąnaudų juos šalinant.
 

Skaityti daugiau ...

Trumpai apie Neapmokestinamą pajamų dydį (NPD)

Nuo 2009 metų Lietuvos Respublikoje įsigaliojo tvarka, pagal kurią Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) priklauso nuo pajamų susijusių su darbo santykiais dydžio (toliau tekste darbo užmokestis). Priklausomybė iš pirmo žvilgsnio paprasta: kuo didesnės pajamos, tuo mažesnis Neapmokestinamas pajamų dydis. O nuo tam tikros pajamų sumos jis prilyginamas nuliui. Tiksliau išsireiškus, jo apskaičiavimo rezultatas gali duoti atsakymą – nulis, arba neigiamą reikšmę kuri nurodo, kad bus taikoma ne neigiamas NPD dydis, bet  nulinis. Ši tvarka lėmė išaugusią NPD reikšmę, nes jis skaičiuotinas ir kintamas.

Skaityti daugiau ...

Trumpai apie PVM

PVM - šis trijų raidžių derinys, skamba dažnai ir įvairaus pobūdžio pranešimuose: ar tai būtų valstybės finansai, ar kriminalinė kronika. Kas yra PVM? Tai - Pridėtinės vertės mokestis. Skamba tartum pozityviai (pridėtinė vertė), bet kartu slegiančiai (mokestis). Kaip visada, moneta turi dvi puses. Greičiausiai antra dalis - mokestis, nulemia tai, kad daugelio jis nedžiugina.
 
Skaityti daugiau ...

Sveiki atvykę

Daugeliui lankytojų šis pranešimas gali būti neaktualus. Tačiau mes jį rašome, nes norime dar kartą priminti sau ir pakartoti kitiems, kad kiekvienas darbas turi prasmę. Norėjosi parašyti – naudingas darbas, bet neparašiau. Tiesiog sunku įsivaizduoti nenaudingą darbą. Aišku, visos taisyklės turi išimtys. Jus galite priminti Sizifo darbo egzistavimą. Gal dar ką nors panašaus. Tačiau tai bus išimtys. O taisyklė yra teisinga - kiekvienas darbas turi prasmę.
 
Skaityti daugiau ...

Darbo apmokėjimo ir skatinimo sistema

Visiems žinomas objektyvus darbinės veiklos tikslas – uždirbti pinigus. Apmokėjimas už darbą visuomet buvo ir išlieka aktuali ekonominė problema. Būtent problema, nes apmokėjimas už darbą turi suderinti skirtingus interesus. Jeigu nusiimtume rožinius akinius, šiuo atveju interesai yra lygiai priešingi: samdomas darbuotojas nori gauti maksimaliai daug už savo darbą, o darbdavys nori mokėti maksimaliai mažai.
 
Skaityti daugiau ...

2017 metų finansinių ataskaitų analizės naujovės

Apskaitos ir finansų specialistų profesinė veikla – tai neišvengiamas mokymasis visą gyvenimą. Kuo ilgesnis specialisto profesinis stažas, tuo lengviau jis sutiks su išsakytu teiginiu. Nespecialistams galima paminėti, kad tokią apskaitos ir finansų specialistų veiklos specifiką lemia dažnos naujovės finansų apskaitą, mokesčius, darbo apmokėjimą ir kitus kasdienius mūsų darbus reglamentuojančiuose norminiuose dokumentuose. Šio teksto tikslas nesiskųsti per dažnais pokyčiais, kurie neišvengiami, tobulinant apskaitos ir finansų sistemas, ar sunkumais, kurie dažniausiai susidaro, sulaukus esminio pakeitimo veiklos reglamentavime, o pasidalinti nuomone bei įžvalgomis konkretaus uždavinio sprendime.

Skaityti daugiau ...

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies).

Jeigu sutinkate, spauskite žemiau esantį mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sužinokite daugiau

Sutinku

Slapukai, tai informacijos rinkimo priemonės, kurios yra naudojamos interneto svetainėse, norint surinkti informaciją apie svetainės lankytojų naršymo įpročius. Šie nedideli informacijos failai saugomi jūsų kompiuterio standžiajame diske.

Slapukai palengvina vartotojo naršymą jau lankytoje internetinėje svetainėje. Jų pagalba lankytojas greičiau gali prieiti prie jį dominančios informacijos (Pvz.: prisijungti prie savo paskyros jau lankytoje svetainėje ar perziūrėti savo pirkinių krepšelio turinį). Taip pat slapukų pagalba internetinės svetainės gali rinkti informaciją apie savo lankytojų naršymo svetainėje ypatumus (Pvz.: kiek lankytojų aplanko svetainę, kokius puslapius jie lanko dažniausiai, o kokių puslapių neskaito visai). Ši informacija padeda svetainės administratoriams maksimaliai tenkinti svetainės lankytojų poreikius, kuriant svetainės turinį pagal lankytojų naršymo tendensijas.

Slapukus taip pat galima ištrinti arba išjungti. Tai padaryti galima naudojant Jūsų pasirinktos naršyklės valdymo įrankius. Informaciją kaip ištrinti arba išjungti slapukus galima rasti internetinėse paieškos sistemose (google, yahoo, bing ir pan.) suvedus paieškos frazę „Kaip ištrinti slapukus „čia įrašykite jus dominančios naršyklės pavadinimą““.

Išjungus slapukus ne visada turėsite galimybę naudotis visomis tam tikrų svetainių siūlomomis funkcijomis.