Straipsniai

Darbo apmokėjimo ir apmokestinimo tendencijos 2015 – 2020 metais

Lietuvos respublikos mokestinė sistema pasižymi dvejomis ypatybėmis: įstatymų bei kitų norminių aktų gausa ir dažnais jų keitimais. Jeigu pirmąją ypatybę galima vertinti nevienareikšmiai, tai teigiamas antrosios ypatybės įvertinimas sunkokai įsivaizduojamas. Apskaitos, finansų, mokesčių ir susijusių veiklų specialistams dažnas mokestinių įstatymų keitimas kelia nemažai rūpesčių. O keitimai vykdomi tikrai dažnai. Laisvosios rinkos instituto specialistai suskaičiavo, kad mokestiniai įstatymai mūsų šalyje keičiami vidutiniškai kas dvi savaites!

Skaityti daugiau ...

Darbo apmokėjimo ir apmokestinimo tendencijos 2015 – 2020 metais (II dalis)

Mokesčių bei neto atlyginimo priklausomybė nuo kitų NPD apskaičiavime dalyvaujančių veiksnių gerai matosi formulėje (1):

NPD 2019 metais = 300 EUR - 0,15 x (‘Mėnesinis darbo užmokestis‘ - 555 EUR)(1)

Kuomet atlyginimas „ant popieriaus“ (bruto) yra didesnis už nustatytą NPD, taikomą Neapmokestinamą pajamų dydį nulemia: NPD (neapmokestinamas pajamų dydis), kuris 2019 metais buvo 300 eurų; MMA (minimalios mėnesinės algos) dydis, kuris 2019 metais buvo 555 eurai; koeficientas, reguliuojantis NPD dydžio mažėjimo tempus priklausomai nuo gaunamo darbo užmokesčio dydžio sumos, kuris 2019 metais buvo 0,15. Lyginant su ankstesniais analizuojamo laikotarpio metais šis koeficientas ženkliai sumažėjo, nes ankstesniais analizuojamais metais jis buvo 0,5.

Skaityti daugiau ...

Kodel verta įsigyti skaičiuokles

Auditum Ratio 100:
Tai Metinių Finansinių Rezultatų Analizės Sistema. Naudoti šią sistemą naudinga, nes:

Jūs užtruksite iki 20 – 25 min. norėdami suskaičiuoti visus savo įmonės finansinius rodiklius.
Jūs matysite suskaičiuotų rodiklių reikšmių paaiškinimus. Todėl tiksliai žinosite, ar reikia imtis veiksmų tam tikroms grėsmėms eliminuoti. To pasekoje išvengsite galimų problemų verslo valdyme.
Jus gausite informaciją apie Įmonės: pelno formavimąsi, pelningumą, apyvartumą, likvidumą-mokumą, stabilumą, vertę.

Daugiau atsakymų į klausimą kodėl verta naudoti Auditum ratio 100 rasite čia.          Įsigyti skaičiuoklę čia

Skaityti daugiau ...

Finansinis planavimas

Planavimas - tai neatsiejama žmogaus būsena. Žmonės, apie kuriuos mes sakome, kad jie avantiūristai, žaidėjai ir atrodo tolimi nuo planingos veiklos, iš tikrųjų taip pat turi savo planą. Jų planas – nugalėti. Bėda tai, kad jie dažnai nenumato alternatyvų bei resursų, reikalingų pasiekti pergalei. Planavimas apibūdiną veiksmą ar procesą, kurio loginis rezultatas – planas. Taigi sutikime, kad neplanuoti yra neįmanoma.
 
Skaityti daugiau ...

Darbo apmokėjimo ir skatinimo sistema

Visiems žinomas objektyvus darbinės veiklos tikslas – uždirbti pinigus. Apmokėjimas už darbą visuomet buvo ir išlieka aktuali ekonominė problema. Būtent problema, nes apmokėjimas už darbą turi suderinti skirtingus interesus. Jeigu nusiimtume rožinius akinius, šiuo atveju interesai yra lygiai priešingi: samdomas darbuotojas nori gauti maksimaliai daug už savo darbą, o darbdavys nori mokėti maksimaliai mažai.
 
Skaityti daugiau ...

Santykiniai finansiniai rodikliai: nauda ir pavojai

Kiekvienas ekonominius dalykus studijuojantis antrakursis jau žino, kad yra toks instrumentas – santykiniai finansiniai rodikliai. Galima spėti, kad dauguma supranta jų naudingumą. Atrodytų, belieka džiaugtis visuotiniu santykinių finansinių rodiklių žinomumu tarp ekonominių-finansinių tarnybų darbuotojų, kurie kažkada taip pat buvo antrakursiais. Tačiau žinojimas, deja, netolygus naudojimui, o pastarasis nėra žodžio „naudingumas“ sinonimas. Kodėl prisiminėm tokią seną ir pabodusią temą?
 
Skaityti daugiau ...

Dokumentų archyvavimas: Tvarkingas įmonės archyvas – prabanga ar būtinumas?

Dauguma žmonių elgiasi išmintingai, kuomet nesistengia ginčyti ar neigti per amžius susiklosčiusių tradicijų, įpročių, būtinų darbų atlikimo. Mes įpratę daryti labai daug darbų, atlikti įprastinius ritualus. Pavyzdžių pateikinėti net ranką nekyla, nes tai užimtų labai daug vietos ir vis vien daug kam užkliūtų tai, kad nepaminėta kažkas svarbaus. Kodėl tokiais bendriausiais teiginiais bandome pagrįsti įmonės dokumentų archyvavimo būtinumą?
 
Skaityti daugiau ...

Sąnaudų apskaitos būdai

Įmonės išlaidos buvo ir lieka aktuali tema. Prieštarauti teiginiui, kad bet kokia veikla yra pagrįsta išlaidomis sunkoka. Žinoma kol veiklos rezultatai tenkina, dažniausiai nėra noro gilintis į sąnaudas (analizuoti išlaidas), juolab kaip nebūtų nuostabu tai tik padidintų išlaidas. O ar sumažintų? Tačiau su laiku taip elgtis tampa vis sunkiau ir išaušta diena, kuomet šis klausimas tampa pakankamai skausmingas. Ką gi atėjus šiam momentui dažniausiai žinome? Ar pakanka informacijos kuri leistų priimti sprendimus. Atsakymų bandoma ieškoti įmonės apskaitoje, dažniausiai organizuojamos vienos ar kitos buhalterinės apskaitos programos bazėje. Pati apskaita dažniausiai orientuota parengti mokestines ir kitas privalomas ataskaitas. Todėl kai prireikia vienokių ar kitokių veiklos analizės rezultatų atsiranda keblumų.
 
Skaityti daugiau ...

Atlyginimo skaičiuoklė. Naujovės 2019 metams

Pirmas šio teksto teiginys tikrai nenustebins nei buhalterių, nei finansininkų, nei kitų Lietuvos Respublikos piliečių, besidominančių mokesčiais: 2019 metais mokesčiai, susiję su darbo užmokesčiu vėl keičiasi. Mūsų svetainės lankytojai Atlyginimo skaičiuokle gali naudotis jau septintus metus. Visų finansinių metų pabaigoje tenka keisti skaičiavimo parametrus, kad naujus finansinius metus galėtume pasitikti su naujausius pakeitimus įstatymuose ir norminiuose aktuose atitinkančia darbo užmokesčio skaičiuokle.

Skaityti daugiau ...

Elektroninis dokumentų archyvavimas: nauda ir privalumai.

Tikriausiai niekas negalėtų užginčyti teiginio, kad įmonės dokumentai yra viena iš svarbiausių priemonių leidžiančiu įmonei sėkmingai vykdyti savo veiklą. Tačiau bėgant metams šių dokumentų kiekis nuolat auga ir tampa vis sunkiau surasti reikiamą sutartį, įsakymą, sąskaitą ar kitą dokumentą. Be to, atsiranda tikimybė, kad tokioje gausybėje popieriaus svarbiausi dokumentai gali pasimesti ir reikiamu metu juos surasti būtų labai sudėtinga. Žinoma, visada galima dokumentus sutvarkyti (suarchyvuoti): sugrupuoti chronologine seka, sudėti į atitinkamus segtuvus, suskirstyti į tam tikras grupes… ir tai būtų labai teisingas veiksmas, kuris padėtų sutaupyti ir laiko ir vietos jūsų ofise. Tačiau šį kartą mes ne apie tai. Šiame straipsnyje norime jums pristatyti vakarų Europoje ir JAV jau gana senai naudojamą, o Lietuvoje dar tik pradedama taikyti elektroninį dokumentų archyvavimo būdą.
 
Skaityti daugiau ...

Finansiniai rodikliai: EBITDA, EBIT ir EBT ir jų pelningumas. (pirma dalis)

EBITDA, EBIT ir EBT – kas tai

Gal pradëkime nuo to, kad EBITDA yra angliškas akronimas (sutrumpinimas tariamas kaip vienas žodis) ir tarti reiktų jį angliškai kaip „ee-bit-dah“, nors esame įpratę sakyti lietuviškai „ebitda“. Tai nėra didelė bėda, svarbu mokėkime suskaičiuoti ir suprasti tai ką suskaičiavome. EBITDA angliškas sutrumpinimas šifruojasi, kaip „earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization“. Lietuviškai galime versti, parinkdami artimiausias sąvokas iš ataskaitų terminijos, kaip pelnas iš kurio nėra atmintos sumokėtos palūkanos, pelno mokestis, nusidėvėjimo ir amortizacijos sumos. Skamba gal ir nelabai aiškiai, bet tikrai nieko sudėtingo.
 
Skaityti daugiau ...