Pastovaus kapitalo pelningumo rodiklis (ROCE)

Pastovaus kapitalo pelningumo rodiklis (ROCE, Return On Capital Employed) yra populiarus ir dažnai naudojamas dydis. Matyt todėl ir jo paskaičiavimas nėra vienodai suprantamas. Vienas iš galimų ROCE paskaičiavimo variantų yra šis - įmonės veiklos pelnas yra dalinamas iš pastovaus kapitalo (capital employed). Rodiklis parodo koks pastovių į pagrindinę įmonės veiklą investuotų lėšų atsipirkimas, todėl dažnai naudojamas finansinėse ataskaitose skirtuose investitoriams, bei įmonės savininkams. Tiesa kartais vietoje EBIT pelno dydžio gali būti imamas ir grynasis pelnas arba pelno iki apmokestinimo (EBT) dydis. Šiame paskaičiavimo variante pastovus kapitalas apskaičiuojamas kaip skirtumas tarp įmonės turto (total assets) ir trumpalaikių skolų (current liabilities, short term debt), tai vienas iš dažnesnių jo paskaičiavimo atvejų. Galima pastebėti, kad toks paskaičiavimo metodas gali duoti tą patį rezultatą kaip ir investicijų pelningumo rodiklis, kuomet pastarasis skaičiuojamas kaip santykis tarp grynojo pelno ir nuosavo kapitalo ir ilgalaikių skolintų lėšų sumos.
 
Kadangi ROCE pelningumo rodiklis vertina įmonės pastoviai veiklai būtinų lėšų atsiperkamumą, tai jis dažnai lyginamas su tuo metų rinkoje esančiomis paskolų palūkanų normomis. Laikoma, kad įmonės ROCE rodiklis turi būti didesnis nei skolinto kapitalo kaina tuo metu.
 
 
Pateiktame pavyzdyje matome, kad įmonė kurios veiklos pelnas 579’300 eurai, turtas 5‘399‘200 eurai, trumpalaikės skolos 1‘478‘000 eurai turi 14.8% ROCE reikšmę.
 
 


 

 

 
{jcomments on}

Palikite komentarą

Žvaigždute (*) pažymėti laukeliai yra privalomi ir turi būti užpildyti. Komentaruose naudoti HTML kodą yra draudžiama.